KASETĖ
  • Naujienos
  • Apie
  • Interviu
  • Atrask
  • Merch
  • PAREMK
  • Kontaktai

ABUDU albumo „GAISRAS“ apžvalga

8/16/2020

Comments

 
Teksto autorė: Rugilė Balandytė
Picture
Grupės Abudu albumo „Gaisras“ viršelis

Jau ne pirmus metus grupės Abudu gerbėjai bundančią gamtą pasitinka jautriojo „Pavasario“ skambesiais, svaiginasi meilėje su „Kritai Į Akį“, o nuoširdų džiaugsmą vainikuoja pilnu garsu paleistu „Patinka“. Debiutinis grupės albumas „Akys Žvyro Pilnos“ jau pamiltas ir prisijaukintas dažno jaunuolio, bet bėgant laikui darosi įdomu, kur link juda grupė, ką išgyvena, ko siekia, kaip mato dabartinį pasaulį.

Tiksint laikrodžiams ir besiverčiant kalendoriaus lapams kaista oras, rugpjūčio 13 dieną pagaliau kyla didžiulis „Gaisras“- antrasis vaikinų pilno metro darbas. Nors keli singlai išvydo dienos šviesą kiek anksčiau, pilnas albumas, kurį verčiau būtų vadinti kelione, paviešintas buvo šią savaitę. Užsidėjus ausines - sirenos. Taip žengiame į kažką naujo, galingo ir neištirto - dabartines Abudu žemes.

ALBUMAS


​Albumas išskirtas į tris dalis, pakopas ar istorijas, suteikiant pauzes pasiruošti vis naujai jausmų bangai, o visą sudaro aštuoni kūriniai. Šiame albume vaikinai daug kalba apie psichologinį būvį, sunkius jausmus, bandymą išsiaiškinti (o gal sukurti?) save, pasaulį, abejoja dabartine visuomene. Tuo pačiu vis atsigręžia į praeitį, pasiduoda nostalgijai, šviesiai vaikystei ir ieško balanso. Vieni kūriniai švelnūs tiek vokaliai, tiek instrumentaliai, kituose stogą neša sintezatoriaus ir elektrinių gitarų jėga arba tobulos harmonijos. Gaisras, kaip jauno žmogaus jausmai, apima viską.

Įdomu ir žavu, kad kiekvienai dainai priskirtas simbolis. Ant albumo viršelio puikuojasi aštuoni ženklai, įrėminantys dainas į albumą, o albumą į istoriją. Negana to, dainos turi veikėjus, taip pat randamus fiziniame albume.

Picture
Picture
Nuotraukos iš Abudu Bandcamp paskyros
​

Picture
Picture
Abudu kiekvienos albumo dainos iliustracijos
IG autoriai: @truluvbb ; @artbelikov ; @apptv

Panašu, kad „Gaisras“ turi nemažai sąsajų su pirmuoju Abudu albumu. Apmąstoma tiek ankstesnė grupės situacija, tiek dabartinis kelias, vyksta refleksija, kurios metu prisimenami ir žmonės, klausytojai, lydintys iki šiol:
​
„Aš noriu tik jums tarnaut, nes jaučiu, kad meilės ten gausu“. 


Daina „Juodos Akys“ tiesiogiai nukreipia į albumą „Akys Žvyro Pilnos“ su apmąstymu, ar senasis albumas nelaiko praeity, nesurakina ir netrukdo laisvai judėti tolyn, o štai „Entuose“ ištęstas žodis „Pavasaris“ gali būti interpretuojamas kaip padėka, meilė, grožėjimasis praeities kūryba ir žydėjimu.
​

DAINOS


Pirmoje dalyje keturios dainos, o pati pirma, kaip ir albumo pavadinimas - „Gaisras“. Maloniai nustebina akustinės gitaros skambesys, daina tolygiai auga, pasileidus su ja lengva ištirpti istorijoje. Viską naikinančios ugnies ir baimės vaizdai artėja link klausytojo, kol dainos subjektas neranda pabėgimo iš karščio - visai kaip modernios visuomenės žmogus, apsuptas greito, degančio pasaulio, pasimetęs pasirinkimuose ir savyje. Tik ar visada dega aplinka, kas jei „Gaisras - tai tu“?

„Juodos Akys“ pasitinka artimu kontaktu, kerta asmeninę erdvę ir užpildo ją sintezatoriaus garsais. Daina - klausimų kėlimas sau. Kur aš einu? Kaip matau save? Kaip elgiuosi? Trokštama grįžti į tyrą praeitį, pakilti iš triukšmingo, purvino ir veidmainiško dabarties gyvenimo. Kūrėjai derina galingą energiją su švelnumu, subtilumu, čia kalba ne vien žodžiai, bet ir marga instrumentuotė.

Pradžioje minėta tarp kiek anksčiau nei likęs albumas pasaulį išvydusių dainų - „Tylos Minutė“. Čia iškelta tylos problema - šių laikų visuomenės bijojimas kalbėti apie problemas, psichinę sveikatą, polinkis sunkumus nuplauti žalingais įpročiais, vienatve, savęs žalojimu ir nemeile. Daina verčia susimąstyti, kurgi nueisime slėpdamiesi po pilkomis veido kaukėmis, dengiančiomis skaudžius jausmus. Tai greitas, stiprios energijos kūrinys, jungiantis daug ritminių eksperimentų, stebinantis prakalbos pauzėmis ir smulkiausiais garso efektais. Abudu kviečia išsilieti kartu: „Kai užgesi - patylėsi, dabar rėk su manimi“.


Ketvertą vainikuoja švelnumas - tyra ir graudinanti „Lelijos Baltos“. Rodos, čia vaikinai nurimsta iš visų pusių- tylūs instrumentai, raminantys balsai ir skaidrūs žodžiai. Švelnūs prisilietimai prie pianino pinasi su akustine gitara, o nuo harmonijų šiurpsta oda. Daina leidžia pakilti virš buitiškumo, spalvomis primena vasarišką saulėlydį.

​Į antrąją dalį žengiama apmąstymais apie jausmus sau. Tokia ir „Nejaučiu Meilės“- pilna skausmo, graužimo ir apmaudo, kad daug jaunų žmonių nemyli, nevertina savęs, slepia tikrąją tapatybę. Lyg dabartinė visuomenė žengtų nuleista galva ir lietųsi į minią, nesugebančią pasiekti tobulybės, nors niekas gerai nežino, kokia ji. Įtraukianti tema ir melodija stebina daugiasluoksniškumu, auto-tune efektais, čia taip pat ryškios sintezatoriaus partijos. Kūrinio pabaigą vainikuoja kolaboracija su kūrėju Thaddaeus.

Pastarasis nukreipia į nostalgišką „Karalių“ - praeities išsiilgimą, vaikystės idealizavimą, norą išsivaduoti iš dabartinio nemeilės sau kiauto ir grįžti į tikrąjį aš. Čia karališka bosinės gitaros linija, judėti verčiantis ritmas ir širdį gniaužianti antroji dainos dalis, kur per nežemiškas harmonijas meldžiamasi niekad nepamiršti pakelti galvos į dangų ir skęsti saulėje. Gyvensim amžinai, gyvensim amžinai, gyvensim amžinai...

Albumas baigiasi dar dviem kūriniais - „Entai“ bei jau anksčiau išgirsta „Lieju Kartybę“. Jie gana kontrastingi, nes pirmasis šviesus, puoštas tyliais foniniais pokalbiais bei garseliais, plaukiantis neapsakomo grožio pagrindinėje melodijoje. Tuo tarpu „Lieju Kartybę“ puikiai atitinka pavadinimą - tai kūrinys - bomba, pagal kurį norisi nevaldomai šokti, rėkti ir išsilieti, čia veža būgnų kontrolė, elektrinių gitarų žaismas ir šaižiai malonus sintezatoriaus gausmas. Paskutinė dalis - lyg Abudu antspaudas - pasaulio grožį, namų ilgesį, šiltus jausmus ir gėrį pina su didžiule jėga, išsitaškymu, problemų iškėlimu ir jų paleidimu. Albumo pabaiga didinga ir pakylėjanti.
​

Outro

„Gaisras“ - pribloškianti akistata suvokiant, kaip užaugo ir subrendo grupė. Albumas drastiškai skiriasi nuo pirmojo, jis kontrastingas, kupinas muzikinių ir vokalinių eksperimentų, kiekviena daina gyvena atskirą gyvenimą. Čia daug mažiau paaugliško naivumo, lengvumo, dar miesto gyvenimo nepatyrusio jaunuolio išgyvenimų, dabar Abudu liečia gilias modernaus žmogaus žaizdas, ieško asmenybės nuolat atsigręždami į pasaulio tyrumą. Akivaizdu, kad albumas stipriai išdirbtas, išgyventas, apmąstytas iš įvarių kampų. Dabar belieka laukti gyvų pristatymo koncertų ir tęsti pažintį su šia spalvinga grupe, padovanojusia Lietuvai visiškai šviežią kūrybos skonį. 

​
Artimiausi albumo pristatymo koncertai:
Rugpjūčio 21 d. Vasaros terasa, Vilnius
Rugpjūčio 22 d. Kablys+Jūra, Palanga


Comments

    Kategorijos

    All
    Albumas
    Apie
    Art Jazz
    Electronic
    Festivaliai
    Muzikos Istorija
    Naujas EP
    Punk Rock
    R&B
    Rock
    Singlai

    Archyvas

    January 2021
    December 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    March 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019

    RSS Feed

esame nepriklausomi muzikos žurnalistai lietuvoje kuriantys turinį apie lietuvišką muziką neatlygintinai. Jeigu tikite mūsų idėjomis ir matote prasmę mūsų darbuose, paremkite mus čia. esame dėkingi už bet kokią paramą.
​
Visos teisės saugomos © KASETė 2020
  • Naujienos
  • Apie
  • Interviu
  • Atrask
  • Merch
  • PAREMK
  • Kontaktai